سیستمهای اطفای حریق FM200 – ARGONITE- CO2- NOVIC-WATERMIST

 

سیستم های اعلام و اطفاء حریق پیشرفته اتوماتیک FM200, CO2 وIG55 …
مشاوره ، طراحی و اجرای سیستم های اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک و با بکارگیری تکنولوژی های نوین در سیستم های اعلام و اطفاء حریق و با توجه به استانداردهای معتبر جهانی خدمات زیر را ارائه می نماید.
۱٫ سیستم اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک FM200
۲٫ سیستم اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک CO2
۳٫ سیستم اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک Argonite
۴٫ سیستم اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک Novec
۵٫ سیستم اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک Watermist
۶٫ سیستم پیشگیری از حریق  Hypoxic Air

/۷ سیستم اطفای حریق اتوماتیک Aerosol

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک با گاز FM200
گاز FM200 با فرمول شیمیایی ۲۲۷ea-HFC گازی بیرنگ ، بی بو و نارسانا ، با جرم حجمی تقریبا ۶ برابر سنگین تر از هوا ، می باشد. گاز مذکور در سیلندر تحت فشار ، بصورت مایع می باشد و در هنگام تخلیه در فضا به شکل گاز ، کاملا با هوا ترکیب شده و با کاهش دمای آتش ، مثلث حریق را شکسته و از ادامه آتش سوزی جلوگیری می کند. این گاز در محیط هایی که نیروی انسانی حضور دارند قابل استفاده می باشد.استفاده از این گاز در مخازن تحت فشار مقدور می باشد بدینوسیله مخازنی از برند های AKRONEX , HYGOOD , GIELLE  وارد میشود که دارای استاندارد UL می باشند تا در جهت استفاده در مصارف پتروشیمی و گاز رسانی مورد تایید سازمان آتش نشانی واقع گردد و مسئول HSE  نیز صحت و سلامت مخزن را تایید می نماید.

سیستم اطفاء حریق IG
از گاز آرگون با غلظت مناسب (طبق دستور العمل NFPA 34-40 درصد) برای اطفاء به صورت Total Flooding استفاده می گردد. این گاز در سیلندرهای ۸۰ لیتری و با حدود ۶۷ کیلوگرم گاز و با فشار ۱۶۰ بار ذخیره می گردد و پس از تخلیه ، اکسیژن موجود در محیط را تقریبا تا میزان ۱۲٫۵ درصد تقلیل می دهد.

سیستم اطفاء حریق CO2
دی اکسید کربن گازی است بی رنگ ، بی بو و نارسانا که می تواند به سرعت در منطقه مورد نظر پخش شود. چگالی آن حدود ۵۰ درصد بیشتر از هواست و درون سیلندرها با فشار بالا به صورت مایع ذخیره می شود.
این گاز توسط دو مکانیسم اصلی سبب اطفاء حریق می شود: اول کاهش میزان اکسیژن محیط از ۲۱ درصد به سطح کمتر از ۱۵ درصد که در این عمل سبب شکسته شدن یکی از اضلاع مثلث آتش می شود و دوم جذب گرما و خنک کردن محیط.

سیستم اطفاء حریق Water Mist
این سیستم با فشار ۸ تا ۲۰ بار عمل خواهد کرد. سیستم اطفاء حریق Water Mist مناسب جهت کلیه کلاس های A,B,C می باشد. نازل های این سیستم از Stainless Steel ساخته شده است که مناسب جهت کار با فشار موردنیاز این سیستم می باشد. این نازل ها طوری طراحی شده اند که آب را با ذرات بسیار ریزی تخلیه می کنند و موجب سرد شدن فضای حریق و آتش می شود.

سیستم پیشگیری از حریق هیپوکسی هوا Hypoxic Air
برای وقوع یک حریق وجود سه عامل اکسیژن ، ماده قابل احتراق و جرقه لازم است. در حال حاضر سیستم هیپوکسی هوا با حذف بخشی از اکسیژن محیط و جایگزینی آنها با نیتروژن و رساندن اکسیژن در حدود ۱۵ درصد مانع تشکیل مثلت حریق در محیط می شود.
مزایای این سیستم آشکار است: عدم امکان تشکیل آتش ، عدم وجود دود ، عدم حضور آب و یا هر گونه ماده شیمیایی جهت اطفاء بدون هر گونه تاثیر مخرب و مضر برای انسان.

برای گاز های سری HFC227 از بهترین سیلندر های یکپارچه نظیر آکرونکس یا سیلندر های ویتکوویچ کشور چک استفاده می شود .