مقایسه سیستم آیروسل با اف ام۲۰۰

آیروسل چیست ؟

سیستم مهار کننده آیروسل جامدی غیر سمی بوده و تا زمانی که به صورت الکتریکی و یا واکنش گرمازا فعال نشده است پایدار می ماند و در صورت فعال شدن ترکیبی از پودر و گاز آیروسل  ، (که نوعی از ترکیبات سوخت جامد هواپیما  می باشد) با خاصیت خاموش کنندگی تولید می نماید .که البته قابل ذکر است که هیچ اثری از خود بجا نمیگذارد و روی تجهیزات الکتریکی اثر خورندگی ندارد.

در مقایسه با اطفای حریق گازی ( که تنها منتشر کننده گاز می باشند ) و عوامل شیمیایی خشک ( ذرات پودر مانند با سایز ۲۵-۱۵۰ میکرومتر) آیروسل ذرات جامد کوچکتر از ۱۰ میکرومتر در قطر را منتشر میکند ، که باعث ماندگاری بیشتر مواد در محل حریق می شود . برخلاف مواد خشک شیمیایی که باید بطور مستقیم برروی شعله آتش نشانه گیری شوند آیروسل عامل شناور بسیار موثری فارغ از مکان و ارتفاع آتش می باشد.

FM200  چیست ؟

اف ام ۲۰۰ عنوان تجاری یک گاز اطفای حریق غیر سمی ،بدون رنگ و سازگار با محیط زیست و نارسانای الکتریکی است.

این گاز در درجه اول با جذب حرارت باعث خاموش شدن شعله های آتش شده و پس از عملیات اطفا معمولا دارای پسماند نمی باشد از همین رو سیستم اف ام ۲۰۰ یکی از سیستم های اطفای حریق پذیرفته شده و مورد تایید می باشد.

روش عملکرد آیروسل

به دو روش آتش را اطفا می کند :

۱- فیزیکی : با جذب انرژی در شعله باعث کاهش حرارت می شود.

۲- شیمیایی : باعث شکستن پیوند مولکولی شعله می شود.

آتش خاموش کن آیروسل هنگام فعال شدن تبدیل به ذرات میکرونی ایروسل شده و با رادیکال های آزاد ناشی از واکنش های بین مولکولی زنجیره ی آتش پیوند خورده و آتش را خاموش می کند.

پس از اطفا حدود ۴۵ دقیقه در محیط باقی میماند و به صورت اشباع پایدار می ماند تا از مشتعل شدن هرگونه آتش مجدد خودداری کند.و هیچگونه خطری برای انسان ندارد.

روش عملکرد اف ام ۲۰۰

مکانیسم و نحوه ی عملکرد FM200 برای مهار آتش از طریق تجزیه حرارت و کاهش اکسیژن محیط و در نتیجه جذب حرارت که یکی از عوامل شیوع آتش است می باشد.

میزان خطر آیروسل

سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا سیستم اطفای آیروسل را جایگزین مناسبی برای گاز هالون اعلام کرده است و همچنین از عوامل خطرزا برای لایه ازون محسوب نمی شود بر خلاف بسیاری از عوامل هالوکربن ها در نتیجه منع مصرف  در آینده نیز ندارد. ( بر اساس KYOTO PROTOCOL ژاپن و  MONTRAL کانادا )

بهترین گزینه برای اطفای حریق سبز بدون اینکه کوچکترین آسیبی به محیط زیست برساند .

میزان خطر اف ام ۲۰۰

به عنوان یکی از ترکیب های رایج و فعال در اسپری های دارویی به عنوان محرک استفاده می شود و برای قرارگیری در معرض این گاز در غلظت های مختلف محدوده زمانی مشخصی تعریف نشده است به عنوان مثال بر طبق استاندارد NFPA2001 مدت زمان قرارگیری در معرض این گاز برای غلظت های کمتر از ۵/۱۰ درصد ، ۵ دقیقه و برای غلظت ۱۲ درصد ۴۹ ثانیه می باشد.

 

مزایا و برتری های آیروسل

اطفای همه کلاس های آتش

بدون نیاز به شارژ و تامین و نگهداری

نصب و جابجایی بسیار آسان

قابلیت عملکرد و نگهداری در دمای ۳۰- تا ۵۰+ درجه

قابلیت عملکرد و نگهداری در رطوبت ۹۵ %

بدون ایجاد هیچگونه فشار اضافی به محیط پس از اطفا

دارای ۵ سال گارانتی و ۱۵ سال پشتیبانی خدمات پس از فروش می باشد.

آیروسل پس از فعال شدن هیچگونه اثر لک و خورندگی بر روی اسناد ومدارک ،  لوازم الکتریکی و الکترونیکی ،ابزار دقیق و ماشین آلات به جای نمی گذارد

نیازی به لوله کشی و نگهداری در مخزن های تحت فشار ندارد

در زمان اطفا اکسیژن محیط را از بین نمی برد

غیر سمی بوده و برای انسان در چگالی محیط منظور شده در استاندارد هیچ ضرری ندارد

کاربرد آن در تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی کاملا مجزاست زیرا غیررسانا بوده و عملکرد آن در محیط کاملا خنثی می باشد

اثرات حرارتی نامطلوب ناشی از واکنش های شیمیایی اگزوماتیک مواد اطفایی که در درون سیلندر محصولات مشابه وجود دارد در طراحی تولید این محصول برطرف گردیده است.

مزایا و برتری های اف ام ۲۰۰

جایگزینی مناسب برای هالون ها

قابلیت اطفا در مدت زمان کم

نداشتن اثرات مخرب بر روی تجهیزات پس از عملکرد

عدم کاهش قابل ملاحظه اکسیژن پس از تخلیه

عدم ایجاد برودت شدید پس از تخلیه

عایق جریان الکتریکی

فشار ذخیره سازی پایین

غلظت طراحی بسیار پایین

آیروسل تولید ملی بوده و دارای استاندارد ایران می باشد .

با توجه به نرخ تورم و هر چه گران تر شدن لوله و اتصالات و نیز گاز وارداتی اف ام ۲۰۰ ، بهترین جایگزین در خصوص اطفای حریق اتوماتیک هم اکنون آیروسل می باشد هم در صنعت آتش نشانی مورد تایید بوده و در مرکز خدمات آتش نشانی ۱۲۵ نیز نصب شده و هم در وندور لیست شرکت نفت می باشد.

برای دیدن رزومه ی نصب آیروسل به بخش سیستم اطفای حریق آیروسل بروید .