پمپ های آتش نشانی ،بوسترپمپ آتش نشانی

               

 

 

پمپ ها و انواع بوستر پمپ ها

پمپ های آتش نشانی

پمپ آتش نشانی به پمپ های گریز از مرکزی گفته می شود که دارای دبی بالا در فشار حدود ۸ تا ۱۲ بار باشد و برای خاموش کردن آتش بکار می رود.

از آنجایی که پمپ های آتش نشانی باید همیشه آماده بکار باشند ، از تابلو برق و مانومتر وپرشرسوئیچ واکومولاتوریا منبع تحت فشار برای روشن نمودن پمپ با موتور الکتریکی در لحظه مورد نیاز استفاده می گردد.

پمپ های آتش نشانی انواع و اندازه های مختلف دارند . در موردی که فشار تغذیه آب عمومی برای فعال کردن اسپرینکلرها خیلی کم است یا انشعاب آب عمومی تامین نشده است،استفاده از پمپ های آتش نشانی ضروری می شود .

در مورد اول، برای تقویت فشار آب عمومی و فعاال کردن اسپرینکلر ها یا جعبه های آتش نشانی یک پمپ تقویت کننده آتش نشانی نصب می شود.در مورد بعدی ، پمپ های آتش نشانی به یک مخزن آب اختصاصی متصل خواهد شد تا فشار آب مورد نیاز برای مصارف آتش نشانی را تامین کند.

بوستر پمپ ها صرف نظر از نوع کاربری ، فشار کار ، تعدا پمپ ها و … معمولا در دو نوع دور ثابت و دور متغیر تولید می شوند.

بعضی از انواع بوستر پمپ های آتش نشانی ایمنی حفاظتی تهران که در ساختمان های مسکونی رایج هستند به شرح زیر است :

بوستر پمپ آتش نشانی دو خطه با پمپ پنتاکس برای ساختمان ۵ طبقه با ۵ جعبه فایرباکس

بوستر پمپ آتش نشانی ۲ خطه با پمپ پمپیران برای ساختمان ۸ طبقه با ۸ جعبه فایرباکس

بوستر پمپ

بطور کلی بوستر پمپ به دستگاهی گفته میشود که دو یا چند پمپ به طور موازی به یکدیگر متصل شده باشند تا بتوانند دبی و هد مورد نیاز را با کمترین اتلاف انرژی  و بالاترین بازدهی تامین کند . وظیفه بوستر پمپ ثابت نگه داشتن فشار لازم برای تامین شبکه مصرف با توجه به الگوی تغییر مصرف میباشد.

 • بوستر پمپ ها محدوده وسیعی را از جهت تنوع مصرف پوشش می دهند.
 • وقتی نوسان های مصرف کننده بسیار زیاد باشد به جای استفاده از یک بوستر پمپ بزرگ از چند پمپ کوچک که به صورت بوستر پمپ هستند استفاده می شوند تا بتوان بسته به نیاز تعدادی از آنها را به کار وا داشت و از کار کردن بیهوده بقیه جلوگیری نمود در حقیقت استهلاک و مصرف انرژی به حداقل میرسد.
 • به دلیل اینکه بوستر پمپ آتش نشانی یا آب رسانی از اجزای مختلف متصل به هم تشکیل شده است میتوان با جدا کردن این اجزا بوستر پمپ را به سهولت حمل و در مکان مناسب نصب کرد.
 • کارکرد دائمی بوستر پمپ را می توان با گذاشتن یک بوستر پمپ رزرو تضمین کرد و هنگام خرابی یک بوستر پمپ رزرو وارد مدار می شود تا وقفه ای در کارکرد سیستم ایجاد نگردد.
 • بوستر پمپ قابلیت سرویس حین کار را دارد.
 • بوستر پمپ دور متغیر به همراه الکترو پمپ های طبقاتی عمودی
 • تعداد پمپ : ۱ تا ۴ عدد
 • آبدهی : از ۱۰ الی ۴۰۰ متر مکعب در ساعت
 • ارتفاع : از ۱۵ الی ۱۵۰ متر
 • ولتاژ : ۲۲۰ ولت (تکفاز)، ۳۸۰ ولت (سه فاز)
 • قدرت : از ۱/۵ الی ۲۲ کیلووات
 • نحوه استارت موتور : تک ضرب و دوضرب
 • دمای آب : از صفر درجه سانتی گراد تا ۴۰ درجه سانتی گراد
 • قابل ارائه با پمپ های عمودی و افقی
 • پمپ : چدنی – استنلس استیل
 • کلکتور : استنلس استیل۳۰۴
 • شاسی : فولادی

اجزای اصلی تشکیل دهنده بوستر پمپ عبارتند از :

شاسی اصلی

تابلو کنترل و فرمان دهنده

کلکتور مکش و کلکتور رانش ( که شامل شیر فلکه ،لرزه گیر و صافی و … می باشد )

تجهیزات کنترلگر فشار شامل منبع تحت فشار ، پرشرسوئیچ و …

و مجموع الکتروپمپ

موارد کاربری بوستر پمپ

 1. بوستر پمپ جهت سیستم اطفای حریق آتش نشانی
 2. بوستر پمپ آبرسانی شهر ها و شهرک های مسکونی و تجاری
 3. بوستر پمپ آبرسانی برج ها
 4. بوستر پمپ آبرسانی فرودگاه ها و بیمارستان ها
 5. بوستر پمپ های آبرسانی مجتمع های مسکونی
 6. بوستر پمپ های آبرسانی هتل ها ، کارخانجات ، سوله ها و مراکز تجاری
 7. بوستر پمپ های آبرسانی قابل استفاده در پروژه های آبیاری قطره ای و باران مصنوعی

پمپ های آتش نشانی در اندازه های مختلفی طراحی و تولید می شوند ، در مواردی که فشار تغذیه آب شهری برای راه اندازی سیستم اطفای حریق اسپرینکلر خیلی پایین باشد یا انشعاب آب عمومی تامین نگردیده است از پمپ یا بوسترپمپ های آتش نشانی استفاده می کنند ، که برای اینکار در ابتدا یک بوستر پمپ آتش نشانی یا بوستر پمپ آبرسانی تعبیه میکنندو در نهایت برای تامین آب مورد استفاده اختصاصی آن  باید یک مخزن آب ، استخر یا رودخانه و … وجود داشته باشد تا میزان مورد نیاز آب را تامین کند.

برخی از خصوصیات پمپ های آتش نشانی

میزان دمای آب تمیز برای اندازه گیری  و محاسبات  باید در ۲۰ درجه سانتیگراد انجام پذیرد.

توان مورد نیاز موتور چون بستگی به دبی دارد و در حالتی که دبی به ۱۵۰ درصد کاری خود می رسد باید توان موتور بر اساس آن مشخص شود و حتی کارفرما بر اساس این حالت می تواند توان نامی محرکه را انتخاب نماید.

الکتروموتور چیست ؟

یکی از وسیله های مهمی  که در تمامی صنایع و حرفه ها مورد استفاده قرار می گیرد و هیچ کاری بدون استفاده از آن امکان پذیر نیست الکتروموتور است.

الکتروموتور دستگاهی است که توان تبدیل انرژی الکتریکی را به مکانیکی دارد .

انواع الکتروموتور

الکتروموتور میدان سیم پیچی شده

الکترو موتور پله ای

الکتروموتور خطی

الکتروموتور تک فاز

الکتروموتور سه فاز

الکتروموتور یونیورسال

الکتروموتور DC

الکتروموتور ها در انواع تک فاز و سه فاز با دور های متغیر ۷۰۰ ، ۱۴۰۰ و ۳۰۰۰ با سیم پیچی تمام مسی هستند.از مارک های معروف اروپایی الکتروموتور که در ایران بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد میتوان الکترو موتورهای زیمنس ، لوهر ، لوری ، وگ و … را نام برد که از دو مورد اول بیشتر در صنعت پالایشگاه ها و کشتی ها استفاده میشود چون با ۶۰ هرتز قابل نصب هستند.

منابع تحت فشار

مخزن تحت فشار ، یک تانک بسته با حجم مناسب برای ظرفیت مورد نظر است که تقریبا ۲/۳ حجم آن از آب و بقیه را هوا تشکیل می دهد. این هوا توسط کمپرسور هوا به درون مخزن فرستاده می شود.به منظور کنترل و مهار ضربه قوچ (water hammer) که بر اثر خاموش و روشن شدن پمپ در حالت دور ثابت و بسته شدن ناگهانی شیرآلات بوجود می آید ، از این منابع تحت فشار استفاده می شود.حجم این منابع تحت فشار متغیر است.

از این منابع تحت فشار به عنوان منبع ذخیره سازی آب هم نام برده میشود. این منابع دارای تیوپ و دیافراگم و هوای در ارتباط با آب می باشند که با استفاده از این منابع ، استراحت الکتروپمپ افزایش یافته و در نهایت استهلاک و مصرف برق نیز کاهش چشمگیری می یابد. در مبحث بوستر پمپ های آتش نشانی وظیفه منبع تحت فشار بیشتر در پوشش نشتی مسیر مورد توجه است.

فشار منبع را ۱۰ درصد زیر فشار تنظیم ، بابت استارت پمپ در نظر می گیریم . بازدید دوره ای برای این منابع برای اندازه گیری فشار منابع هر ۱/۵ الی ۲ ماه انجام پذیر است.

 

 

پمپ های خانگی

برای انتخاب یک پمپ خانگی مناسب باید مساحت و ارتفاع سرویس های بهداشتی را در نظر بگیرید ، اگر پمپ را قرار است در خانه نصب کنید باید از نوع فوق بی صدا انتخاب شود یا از پمپ های خود مکش که از انواع بی صدا هستند خریداری کنید زیرا پمپ های خانگی با مدل های پایین و قدیمی دارای صدای زیادی بوده و باعث سلب آرامش ساکنین خواهد شد . پمپ های خانگی دارای تنوع بالایی از نظر نوع و برند هستند.

پمپ های خانگی شامل پمپ نیم اسب ، پمپ جتی ، پمپ دو پروانه از یک اسب تا ۴ اسب ، پمپ بشقابی و مدل های دیگر ،به همراه پمپ ،لوازم جانبی پمپ مانند منبع انبساط و کلید قطع و وصل و درجه باید استفاده شود و در بسیاری از موارد باید از منبع ذخیره استفاده گردد و در ساختمان های مسکونی بلند یا برج ها و مجتمع های مسکونی بهتر است از بوستر پمپ آتش نشانی استفاده شود تا میزان آبرسانی در هنگام حریق متعادل باشد .لذا در ساختمان های با ارتفاع زیاد و تعداد واحد های مسکونی یا تجاری بالا بستن بوستر پمپ آتش نشانی الزام از طرف سازمان آتش نشانی می باشد که با توجه به داشتن سیستم اطفای حریق در این اماکن توسط بوستر پمپ آتش نشانی آبرسانی به این نازل ها سهولت پیدا کرده و برای آب شهری نیز استفاده گردد.

یرای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

پمپ ضد اسید

به پمپ های ضد اسید پمپ های پلیمری نیز گفته میشود. وظیفه ی پمپ های ضد اسید انتقال مواد شیمیایی می باشد.بدلیل حساسیت اینگونه پمپ ها در کاربری مواد شیمیایی باید از بلبرینگ هایی با مقاومت بالا در آن ها استفاده شود.

پمپ های ضد اسید در دو نوع تک فاز و سه فاز برای مصارف خانگی و صنعتی تولید می شوند .شرکت ایمنی حفاظتی تهران نمایندگی فروش پمپ های ضد اسید بوده و طراحی و ساخت بوستر پمپ های ضد اسید را نیز توسط کادری مجرب به عهده دارد.

از بهترین برند های پمپ های اسید ییا همان پمپ ضد اسید میتوان به : جت پمپ ، شیمی پمپ و spc پمپ اشاره کرد.

برای انبار های کوچک که مجهز به سیستم اطفای حریق جعبه اتش نشانی در تعداد کم هستند و یا نیاز به ارتفاع آبدهی بالایی ندارند از بوستر پمپ تک خط آتش نشانی استفاده می شود که هم میزان آبدهی بالایی دارد و نیز از نظر قیمتی مقرون بصرفه می باشد.

عکس فوق نمونه یک پمپ ۴ اسب دو پروانه می باشد که با مانومتر ، لرزه گیر و پرشرسوییچ کوبل و شاسی شده است .