کابل اعلام حریق شیلددار نسوز

کابل بازدارنده شعله :

کابل باز دارنده ی شعله بدان معنی است که : در شرایط آزمایش شده ، نمونه سوزانده می شود ، پس از حذف منبع آتش ، شعله فقط در محدوده ی محدود باقی می ماند ، شعله باقیمانده در مدت زمان محدود گسترش می یابد تا کابل خاموش شود . ویژگی های اساسی آن عبارتند از : در صورت بروز حریق و آتش سوزی ممکن است برای اجرا سوخته شود ، اما می تواند از گسترش آتش جلوگیری کند.به طور کلی ، کابل در صورت آتش سوزی می تواند احتراق را در محدوده محلی محدود کند.

توضیحات محصول

سیلیکون ها ترکیباتی هستند مصنوعی با تنوع زیاد در اشکال و کارایی های متفاوت و مقاوم در برابر دمای ۶۰- تا ۲۵+ ، سیلیکون عنصر سلیسیم با نماد Si در جدول تناوبی و یک عنصر شیمیایی از خانواده شبه فلزات می باشد.

این ماده در شرایط محیطی مثل نور شدید و مستقیم خورشید ، رطوبت بالا ، سرمای تا ۶۰- درجه سانتیگراد و گرما تا ۲۵+ درجه بر پایه تحقیقات علمی به جرات میتوان گفت که طی ده ها سال خاصیت شیمیایی و فیزیکی خود را از دست نخواهد داد.

مزیت های سیم و کابل نسوز سیلیکونی

مقاومت در برابر شدت جریان حاصل از ولتاژ بالای جریان الکتریسیته

مقاوم در برابر حرارت و سرما

انعطاف پذیری و شکل گیری بالا در مقاطع گوناگون با حفظ پایداری جریان الکتریسیته

مقاوم در برابر شرایط جوی نظیر رطوبت بالا و محیط های خشک و کویری  ( عایق رطوبت و خشکی )

مقاوم در برابر اشعه مادون قرمز و ماوراء بنفش ، گاما و تاثیرناپذیری از ازون۲

عاری بودن از گازهای اسیدی

کم دود بودن

عدم رشد قارچ و باکتری در ماده سیلیکونی و مناسب برای استفاده در صنایع پزشکی و غذایی

مقاوم در برابر روغن ها با وزن مولکولی بالا مانند چربی ، محلول نمکی یا مواد اسید کننده  یا اسید های رقیق یا الکل

کم اشتعال بودن سیم و کابل سیلیکونی  ( تست انتشار شعله طبق استاندارد )

خاصیت نارسایی الکتریسیته

معایب سیم و کابل های نسوز سیلیکونی

عدم بازیافت آن در محیط زیست

قیمت بالاتر سیم و کابل سیلیکونی نسبت به سیم و کابل pvc  بین ۳۰ تا ۴۰ درصد

استفاده سیم و کابل نسوز سیلیکونی

از موارد استفاده سیم و کابل های سیلیکونی می توان به استفاده در سیستم های اعلام حریق و آتش سوزی ، واگن سازی و راه آهن ،مترو،صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی ،صنایع کشتی سازی ، صنایع غذایی ، صنایع پزشکی ، صنایع الکترونیک کشور، ساختمان های اداری و خانگی ،کارخانه و تولیدی هاو صنایعی که به دلیل تولید محصول نهایی خط تولید آنها از گرمایش بالایی برخوردار هستند ، مراکز دانشگاهی و مدارس و هتل ها و تمام مکان هایی که از حساسیت بالایی برخوردار هستند.

استاندارد کابل اعلام حریق

کابل  های اعلام حریق دارای حساسیت بالایی هستند ، با توجه به تکنولوژی کابل های تخصصی اعلام حریق لازم است مراجعی معتبر با تجهیزات تست پیشرفته برای تایید این محصولات وجود داشته باشد. در حال حاضر موسسه (Loss prevention certificate board) LPCB  معتبرترین مرجع برای تست و تایید محصولات حوزه اعلام حریق است که معیار فعالیت بزرگترین تولیدکنندگان ، مشاوران و پیمانکاران این حوزه در سراسر دنیا می باشد.

در حوزه کابل اعلام حریق هم LPCB معتبرترین مرجع جهان می باشد. طبق استاندارد LPCB کابل های سیستم های اعلام حریق یا کابل نسوز باید در دمای ۷۵۰ درجه سانتی گراد ، حداقل ۳۰ دقیقه یکپارچگی خود را حفظ کند .

انواع کابل های اعلام حریق در بازار موجود می باشد اما بهترین کابل اعلام حریق کابل های نسوز شیلددار قلع اندود می باشند که از انعطاف و کیفیت خوبی برخوردار است.

کابل مقاوم در برابر حریق از برند فایرگارد انگلستان از کیفیت و ساختار کابلی مناسبی برخوردار است و در پروژه های اعلام حریقی که نصب و استفاده شده رضایت مسئولان ایمنی پروژه را جلب کرده است.

کابل مقاوم در برابر حریق برند erse ترکیه نیز موجود می باشد که در وندور لیست سازمان آتش نشانی هم قرار دارد و مورد تایید است.