02177247610-
info@fire-iht.com
اطفای حریق آیروسلجعبه آتش نشانیکپسول آتش نشانی

اطفای حریق آیروسل

سیستم اطفای حریق اتوماتیک آیروسل اتاق سرور

ادامه مطلب

جعبه آتش نشانی

جعبه فایر باکس تمام استیل

ادامه مطلب

کپسول آتش نشانی

کپسولهای آتش نشانی پودری و CO2وبیورسال

ادامه مطلب

اطفای حریق آیروسل(AEROSOL),اطفای حریق اتوماتیک ایروسل,ایروسل(aerosol)

استفاده از سیستم اطفاء حریق پودر و گاز ایروسول جهت مصارف گوناگون صنعتی و نظامی در کشورهای پیشرفته صنعتی بسیار متداول شده و هر روزه تعداد بیشتری از موسسات استاندارد جهانی این سیستم را مورد تایید قرار می دهند. موسسه NFPA   با تشکیل دادن کمیته فنی مرکب از متخصصین این رشته استانداردی خاص برای این نوع سیستم اطفاء بنام Fixed Aerosol Extinguishing Systems   را ارائه کرده و کد آن ۲۰۱۰ می باشد و نسخه نهایی تصویب شده آن در سال ۲۰۰۵ منتشر گردید. همچنین استاندارد اتحادیه اروپا نیز تهیه شده است و این سیستم دارای استاندارد فوق نیز می باشد. سایر استانداردهای اخذ شده عبارتند از: EPA  آمریکا، RINA   ایتالیا، SSL ، UL، Active Fire، ۴۴۸۷:۱۹۹۷ AS/NZS    استرالیا و نیوزیلند، استاندارد IP   در برابر خوردگی و ویبره.

این سیستم که در واقع انقلابی در صنعت اطفاء حریق محسوب می شود را می توان به صورت پوشش دادن کل حجم محیط و یا بصورت موضعی در نقاط خطرخیز و یا حتی ترکیب این دو روش استفاده نمود. این سیستم جهت اطفاء حریق فضاهای بسیار کوچک مانند تابلوهای برق با حداقل حجم ۲/۰ متر مکعب و مجتمع های بزرگ صنعتی با حجم محیطی ۰۰۰/۴۰ متر مکعب کاربرد دارد. این سیستم ۳ برابر موثرتر از گاز هالون، ۶ برابر موثرتر از FM200،۱۶   برابر موثرتر از CO2   و ۴۰ برابر موثرتر از آرگونایت ها می باشد. به سادگی و به سرعت نصب می گردد و احتیاج به لوله کشی ندارد، در صورت تغییر در نوع کاربری سالن و یا تیغه ها و دیوارهای سالن، محل های نصب سیستم به راحتی اصلاح می گردد، و در صورت لزوم از یک مکان نصب شده به راحتی جمع آوری شده و در مکان دیگر نصب می گردد، مخازن آن تحت فشار نبوده و نشتی ندارد، تا ۱۰ سال گارانتی سلامت مخازن پس از نصب و عدم نیاز به برنامه های نگهداری و تعمیرات را داشته و فقط نیاز به کنترل های دوره ای بسیار ساده دارد.

لازم به ذکر است که با سیستم اطفاء حریق آیروسول به دلیل انعطاف پذیری بسیار بالای سیستم ، در طراحی و نصب این امکان وجود دارد که علاوه بر محوطه داخل سالن، فضای داخل هر تابلو برق یا سیستم الکتریکی را متناسب با فضای محدود خاص  خود مجهز به سیستم اطفاء حریق اتوماتیک نمود به گونه ای که در صورت بروز حادثه در هر یک از تابلو ها، رک ها یا حتی کیس کامپیوتر، فقط سیستم اطفاء حریق همان نقطه فعال شده و تخلیه گردد و از هدر رفتن مواد داخل سایر کپسول ها جلوگیری می شود.

روش پوشش مستقیم:
این روش آخرین نوآوری در مقابله با مقوله حریق می باشد که به طور ویژه جهت اطفای حریق در منبع طراحی شده است. در این روش حریق در منبع آن تشخیص داده شده و اطفاء می گردد و از انتشار آن به سایر نقاط نیز جلوگیری می شود.

در مرحله اول نقصان الکتریکی موجب وقوع حریق می گردد، البته موارد دیگری نیز می تواند حریق را ایجاد کند که ما بعنوان مثال نقصان الکتریکی را به عنوان عامل ایجاد حریق انتخاب کرده ایم.

بعد از تشخیص آتش سوزی توسط دتکتورهای متصل به کپسول، کپسول به صورت اتوماتیک فعال می گردد و تخلیه انجام می شود. ذرات جامد موجود در کپسول که ترکیبی از کربنات پتاسیم، دی اکسید کربن و نیتروژن می باشد بعد از دریافت فرمان برای تخلیه، بصورت پودر و گاز در آمده و با سرعت زیادی در فضا منتشر شده و خود را به حریق می رسانند و انتشار حریق را متوقف می سازند.(شکل ۴).

توجه: اطفای حریق توسط کپسول های اطفا حریق پایروژن بدون هیچ گونه کاهش سطح اکسیژن در محیط انجام می شود،در واقع پایروژن ضلع چهارم منشورآتش را مورد حمله خود قرار می دهد که همان جلوگیری از ادامه واکنش های شیمیایی که منجر به فعالیت آتش می شوند، است.

در این روش با حداقل آسیب به تجهیزات مواجه خواهیم شد و همچنین حداقل زمان از کارافتادگی را در پی خواهیم داشت. بنابراین در مراکز حساس توصیه می شود تا از این روش استفاده گردد.

روش پوشش جامع:
این روش ، روش متداول و سنتی جهت طراحی و نصب سیستم اطفا حریق می باشد در این روش سیستم اعلام حریق جهت تشخیص حریق در کل فضا طراحی شده و بر این اساس سیستم اطفا حریق اتوماتیک نیز برای کل فضا پی بینی می گردد.

در مرحله اول به عنوان مثال نقصان الکتریکی موجب وقوع حریق می گردد سنسورهای حرارت، دود، گاز یا شعله فعال می شوند واز این طریق سیگنال به کنترل پنل ارسال و شمارش معکوس جهت تخلیه کپسول های پایروژن آغاز می شود.

سیستم پایروژن فعال می گردد و بلافاصله حریق اطفاء می شود این روش بیشتر در مراکز داده، پست های توزیع برق،کانال کابل، ساختمان های هوشمند و اتاق های کنترل، آزمایشگاه ها،کف کاذب، سالن های تجهیزات مخابراتی، انبارهای حساس، وسایل حمل و نقل و بایگانی اسناد مورد استفاده قرار می گیرد.

نتیجه گیری

در پایان برآنیم تا موارد کاربرد، مزایا و امکانات این سیستم که موجب برتری آن نسبت به سایر سیستم های اعلام و اطفاء حریق موجود شده است و به صورت ذیل می باشد را برشماریم:

مشخصات سیستم:
زمان تخلیه: کمتر از ۱۲ ثانیه
زمان تحریک::۰۰۲/۰ ثانیه
کلاسهای حریق: A, B ,C, E&F
دمای تحریک خودکار: ۴۰۰ میلی آمپر

مزایا و امکانات:
کم وزن و کم حجم
نصب بدون پیچیدگی و راه اندازی مجدد سریع
غیر سمی
اقتصادی و مقرون به صرفه
سه برابر موثر تر از گاز هالون ۳
دوست محیط زیست
بدون نیاز به لوله کشی (برتری نسبت به واتر میست)
بدون نیاز به مخازن تحت فشار (برتری نسبت به FM200)

موارد کاربرد:

۱-     اتاق کامپیوتر

۲-     سیستم توزیع برق و تابلو های برق

۳-     اتاق ژنراتور

۴-     کف کاذب

۵-     اتاق سرور و رک سرور کامپیوتر

۶-     انبار

۷-     کابین مخابراتی

۸-     اتاق کنترل

۹-     ماشین

۱۰- صنایع نفت و گاز

۱۱- بنادر و کشتیرانی

آیروسل اتاق سرور,ایروسل,اطفای حریق آیروسل,(AEROSOL),اطفای حریق آیروسل,آطفای حریق اتوماتیک آیروسل,اطفای حریق اتوماتیک ایروسل,آیروسول,ایروسول